Hiporehabilitační kůň

Hiporehabilitační kůň je nejdůležitějším členem týmu

SDH_SPV_Caballinus_Praha (5)

Hiporehabilitační kůň musí být trpělivý a opatrný se svým klientem. Foto Caballinus.

Hiporehabilitační kůň je již známým pojmem. Je to člen týmu, velmi tvrdě pracující, ať už je specialistou pro  HTFE, HPSP nebo HTP. Musí mít tuhle práci rád. Pokud tomu tak není, jeho protesty nebo apatie mohou být velmi nebezpečné pro všechny okolo. Navíc, pokud je kůň naštvaný, rozzlobený, bolavý nebo nešťastný, těžko může navodit klidné prostředí pro úspěšnou terapii nebo lekci. Hiporehabilitační kůň v plném zatížení je starší pěti let. Čím déle svou práci dělá, tím roste jeho hodnota. V hiporehabilitačních střediscích se setkáme i s koňskými veterány, kdy věk přes dvacet let není výjimkou.

Jsou výkony při hiporehabilitaci pro koně náročné?

Jsou, velmi. Běžný kůň pod jezdcem na jízdárně může během jízdy měnit tempo, otáčí hlavou, poskočí si. Kůň během hipoterapie musí například dvacet minut jít soustředěně „jako hodinky“. Nemůže ani uhnout hlavou, protože tím by hned vychýlil i klienta a když se náhodou lekne, nesmí utéct. Často vidíme, jak je hiporehabilitační kůň nesmírně trpělivý a tolerantní k lidem se zdravotním postižením. Dává si pozor na každý krok, hlídá si klienta na hřbetě, shovívavě přejde asymetrii jejich pozice, jejich trhavé pohyby či verbální projevy. Ale nic se nesmí přehánět, kůň může totiž vyhořet stejně jako lidé. Proto musí mít hiporehabilitační kůň k dispozici prostředí k odreagování. Po práci výběh s kamarády, aby se mohl vyválet a proběhnout, chodit na vyjížďky a na jízdárnu se zdravým jezdcem. Jeho výcvik je kombinací většiny jezdeckých disciplín včetně cirkusových kousků a také má speciální jídelníček.

Jak se vybírá kůň pro hiporehabilitaci?

Aktivity_s_vyuzitim_koni_CHS_Vladykuv_Dvur (1)

Děti své koně milují. Foto Vladykův Dvůr

Dříve, když střediska sháněla koně na rehabilitaci, hrnuly se nabídky na koupi starších koní, kteří už sice nemohli dělat sport, ale pro naše účely prý „budou dobrý“. Což je přesně opak toho, co je potřeba. V hipoterapii ve fyzioterapii a ergoterapii platí, že když má kůň špatný pohybový stereotyp, tak jej přenese i na klienta, proto u koně sledujeme mechaniku pohybu a zdravotní stav hřbetu. Často například odhalíme nepravidelnost chodů, což je něco, co si neuvědomí normálně ani lidé, kteří jinak na koních aktivně jezdí.

Jak je zajištěno korektní zacházení s hiporehabilitačním koněm?

Členská střediska jsou vázána Řádem ochrany zvířat při veřejném vystoupení koní – při hiporehabilitačních činnostech organizovaných ČHS, jehož účelem je jednotně metodicky informovat poskytovatele, a tím i požadovat splnění požadavků na ochranu koní a péči o jejich pohodu. Pokud tomu tak není, lidé by měli provozovatele upozornit na jeho jednání, vyjádřit nesouhlas a můžou vznést písemnou stížnost podanou ČHS.

Více o hiporehabilitačních koních se dozvíte na našem speciálním webu.

Staňte fanoušky stránky hiporehabilitačních koní.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.