Hiporehabilitace

Hiporehabilitace je složenina slov hippos (řecky kůň) a rehabilitace. Je chápaná především jako metoda, jež pomáhá osobám s fyzickým postižením, například lidem upoutaným na invalidní vozík, kteří využívají zejména Hipoterapii ve fyzioterapii a ergoterapii. Ta je však jen jedním ze čtyř rovnocenných oborů hiporehabilitace. Stále větší popularitu si získává Hipoterapie v psychiatrii a psychologii, která pomáhá dětem a dospělým s duševními poruchami jako je deprese, poruchy nálad, schizofrenie, závislosti či dětem se syndromem ADHD. Dalším oborem je Hiporehabilitace v pedagogické a sociální praxi, jako metoda speciální a sociální pedagogiky zaměřená na problémy s příliš agresivním nebo naopak submisivním chováním, se zařazením do kolektivu, nebo s přijmutím autority a podobně. Poslední, sportovní disciplínou, je parajezdectví, kde se lidé se zdravotním znevýhodněním mohou realizovat v paravoltiži a paradrezuře.

Na rehabilitaci je pohlíženo jako na léčebný, výukový a výchovný proces, který se snaží o maximální zapojení člověka se zdravotním znevýhodněním do společnosti a rehabilituje ho v oblastech motoriky, psychiky i sociálních dovedností. Termín hiporehabilitace v sobě skrývá několik oborů, kde odborník ve své profesi využívá pohyb koňského hřbetu nebo prostředí koně v souladu s rehabilitačním plánem v rámci terapie, výuky nebo sportu.

Obory hiporehabilitace:

Důležité informace:

Ověřujte odbornost
Pokud máte o hiporehabilitaci zájem, obracejte se vždy pouze na hiporehabilitační střediska, kde má personál odpovídající vzdělání a zkušenosti se specializací na hiporehabilitaci. Zde jsou uvedena členská střediska dle krajů i s údaji o složení profesionálního týmu, jeho vzdělání a také zázemí střediska a provozní podmínky. Provozovatelů hiporehabilitace je ale mnohem více.

Jak se pozná kvalitní hiporehabilitační středisko?
Základním ukazatelem kvality a bezpečnosti střediska je vždy odborný personál – terapeut, instruktor a dobře připravený kůň. Personál musí mít požadované vzdělání a zkušenosti dle nabízeného oboru hiporehabilitace, včetně cvičitelů koní. Koně by měli mít složenou specializační zkoušku, na jejímž základě je jim udělena licence ČHS - kůň má na svém boxe cedulku. Indikátorem je také přijímací proces formou vstupního pohovoru nebo vyšetření a doložení písemného souhlasu lékaře nebo psychologa. Terapie a lekce jsou vedeny dle potřeb klientů a koně jsou jim vybíráni dle léčebného cíle. Důležité je bezpečné a bezbariérové prostředí, vybavení a zázemí pro klienty – středisko disponuje písemnými pravidly bezpečnosti a provozním řádem. Vlastní hiporehabilitace probíhá v kryté nebo otevřené jízdárně, jezdí se i v terénu. Důležitým vybavením je nástupní rampa.

ČHS uděluje statusy střediskům, viz Střediska doporučené hiporehabilitace.