Parajezdectví

Parajezdectví nabízí lidem křídla, o která přišli

Pradrezura Stáj Rozárka

Paradrezura Stáj Rozárka

V současnosti se nabídka jezdeckého sportu pro lidi s pohybovým nebo mentálním postižením značně rozšiřuje. Na koních je možné skákat parkury i když jezdec nemá zrak; jezdit drezurní úlohy aniž by jezdec měl ruce a nohy; provádět na koni voltižní cviky i s těžkým mentálním postižením nebo je možné koně řídit v zápřahu, pokud má klient několik desítek kilo navíc. Lidé mohou realizovat své sny, soutěžit nebo si s koněm jen užívat volnost pohybu, kterou jim koně nabízejí.

Jaké parajezdecké disciplíny jsou v ČR nejrozšířenější?

Rozhodně paravoltiž – gymnastika na neosedlaném koni, který je veden v kroku na lonži na kruhu. Cvičenci cvičí sestavy jednotlivce, dvojic a skupin (3–4 cvičenci). Pořádají se závody a pravidelně i Mistrovství ČR. Další úspěšnou disciplínou je paradrezura – upravená drezura. Je to klasická jezdecká disciplína, kdy jezdec předvádí se svým koněm předem danou úlohu na drezurním obdélníku. Také se pořádá několik soutěží ročně včetně Mistrovství ČR. Můžeme se setkat i s paravozatajstvím, tedy s upraveným vozatajstvím, kde paravozatajci samostatně, nebo pod odborným dozorem a za pomoci speciálních pomůcek ovládají koně v zápřeži. Westernové ježdění se těší velké oblibě, a proto existují i parawesternové soutěžní disciplíny. V těchto disciplínách už parajezdci jezdí

Parajezdectví Stáj Rpzárka

Parajezdectví Stáj Rozárka

sami za sebe včetně klusu a cvalu.

Jak je možné předcházet možným rizikům?

Koně musí být perfektně připraveni, přiježděni a být ochotni nést na sobě jezdce, který má problém s koordinací, rovnováhou, místo končetin má různé aparáty. Kůň musí tolerovat různé pomůcky a nesmí být lekavý. Pro parajezdectví licence ČHS  neexistuje, ale kůň má licenci České jezdecké federace. Lekci sestavuje a vede instruktor jezdectví pro parasport. Než se kdokoliv do parajezdectví dá, musí být seznámen s možnými riziky a zvážit, zda je to sport pro něj.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.